Γιορτές και τοπικές εκδηλώσεις, Θρησκευτικός τουρισμός

Πραγματοποιήθηκε από 25 - 27 Φεβρουαρίου στα σχολεία 2ο ΓΕΛ Πύργου, ΓΕΛ Ζαχάρως και Γυμνάσιο Τραγανού, η παρουσίαση διαδικτυακής πύλης και των αποτελεσμάτων της μέσω εκπαιδευτικού υλικού, με θέμα:

<< Θρησκευτικές γιορτές και τοπικές εκδηλώσεις >>

Την ενημέρωση συνδιοργάνωσαν η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Ηλείας, η Δ.Δ.Ε. Ν. Ηλείας δια του ΚΕΣΥΠ και το Παράρτημα Ν. Ηλείας της Πανελλήνιας Ένωσης Θεολόγων και έγινε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Interreg ΙΙΙ. Το ανωτέρω ήταν ένα διασυνοριακό πρόγραμμα με διαδραστικό χαρακτήρα στο οποίο μετείχε η Ελλάδα και η Ιταλία και το οποίο πρότεινε την χρήση νέων τεχνολογιών, όπως την ψηφιακή αποτύπωση του υλικού και την χρήση διαδικτυακών εφαρμογών και του διαδικτύου ως κανάλι και μέσο διάχυσης της πληροφορίας για την επίτευξη των παραπάνω στόχων.

Στόχος των παρουσιάσεων στους μαθητές της Α΄ τάξης ήταν η ευαισθητοποίηση τους σε θέματα που αφορούν τα θρησκευτικά μνημεία του νομού, την γνώση της τοπικής ιστορίας, σε λαογραφικά και θρησκευτικά στοιχεία, σε τοπικά έθιμα με θρησκευτικό χαρακτήρα και όλα αυτά μέσω των νέων ψηφιακών τεχνολογιών και του διαδικτύου. Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση των μαθητών από τα στελέχη του ΚΕΣΥΠ και των ΓΡΑΣΕΠ για τα κύρια επαγγέλματα που πηγάζουν από τον τουρισμό. Τέλος οι μαθητές παρακολούθησαν εργαστήριο εφαρμογής διαδικτυακής πύλης στην αίθουσα Η/Υ του σχολείου.

Παρευρέθηκαν, o Αντινομάρχης κ. Παναγιώτης Πλατανιάς, η προϊσταμένη του 1ου Γραφείου Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ν. Ηλείας κ Φωτεινή Παπαντωνοπούλου, η Νομαρχιακή Σύμβουλος κ Διατσέντα Φανού, οι Δντες των σχολείων όπου έγιναν οι εκδηλώσεις, ο πρόεδρος του παραρτήματος της Ένωσης Θεολόγων Ν. Ηλείας κ. Γεώργιος Κομιώτης, όλα τα Στελέχη του ΚΕΣΥΠ, οι Καθηγητές-σύμβουλοι των οκτώ ΓΡΑΣΕΠ του Νομού και καθηγητές των σχολείων.

Φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις