Εκδήλωση στο ΚΕΣΥΠ προς τιμήν του Δ/ντη Δ.Δ.Ε Ν. Ηλείας κ. Ντοά

Στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηλείας, Μπιζανίου 8, στον Πύργο, πραγματοποιήθηκε σήμερα 26/06/2009, εκδήλωση προς τιμήν του απερχόμενου Δντη της Δ.Δ.Ε Ν. Ηλείας κ. Νικολάου Ντοά, λόγω αφυπηρέτησής του.

Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν οι Δομές ΣΕΠ της Ηλείας. Σκοπός της ήταν να τιμήσουν τον κ. Ν. Ντοά για την αμέριστη συμπαράσταση που έδειξε όλα αυτά τα χρόνια που διετέλεσε Διευθυντής στη Δ.Δ.Ε Ν. Ηλείας στο θεσμό του ΣΕΠ, καθώς και στα στελέχη των Δομών του νομού και να τον ευχαριστήσουν για την άψογη συνεργασία που είχαν.

Ο κ. Κομιώτης, εκ μέρους του ΚΕΣΥΠ , αφού ευχαρίστησε τον κ. Ντοά για το μεγάλο ενδιαφέρον του για το θεσμό του ΣΕΠ κατέληξε:

«Όλα αυτά τα χρόνια που είστε Δ/ντης, εμείς τα στελέχη των Δομών του νομού μας με μεράκι και κέφι για τους μαθητές μας λειτουργήσαμε ως ομάδα για να τους προσφέρουμε έγκαιρη, έγκυρη εκπαιδευτική και επαγγελματική πληροφόρηση και συμβουλευτική στήριξη. Όλα αυτά δεν θα είχαν επιτευχθεί αν το κλίμα δεν μας ενέπνεε. Αν δεν υπήρχε ο δημοκρατικός ηγέτης και ο συντονιστής της.

κ. Δ/ντα, εσείς είστε αυτός που μας ενέπνεε και μας στήριζε στις προσπάθειες μας. Σήμερα με την εκδήλωση αυτή, πιστεύω ότι αυτό η προσφορά σας αναγνωρίστηκε. Σας ευχαριστούμε.»

Η κ. Φανού Διατσέντα, Καθηγήτρια-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών εκ μέρους των ΓΡΑΣΕΠ του νομού μεταξύ άλλων είπε:

«Για να πετύχει ο θεσμός του ΣΕΠ εκτός από τους ίδιους τους άμεσα εμπλεκόμενους πρέπει να υπάρχει και η στήριξη της διοίκησης. Στο νομό μας ευτυχήσαμε να έχουμε τον κ. Ντοά που όλα αυτά τα χρόνια στάθηκε δίπλα μας και μας υποστήριξε στο δύσκολο αυτό έργο. Έτσι με την βοήθεια του Δ/ντη μας πετύχαμε πολλά προς όφελος των μαθητών της Ηλείας. Αυτό μας δίνει την δύναμη να συνεχίσουμε να υπηρετούμε τον θεσμό του ΣΕΠ με μεγαλύτερο ζήλο προς όφελος πάντα των μαθητών μας».

Ο κ. Αυγερινόπουλος Παύλος, εκ μέρους του ΓΡΑΣΥ 1 ου ΕΠΑΛ Πύργου, αναφερόμενος στο πρόσωπο του κ. Ντοά, τόνισε:

«Από την αρχή που αναλάβατε καθήκοντα στην δύσκολη θέση του Δ/ντη της Δ/νσης Δ.Ε. Ν. Ηλείας δείξατε το μεγάλο σας ενδιαφέρον για τον θεσμό του ΣΕΠ και δεν σταματήσατε να το δείχνετε εμπράκτως για όλα αυτά τα χρόνια που ήσασταν στην Δ/νση. Πιστεύουμε και η νέα Δντρια να δείξει τον ίδιο ζήλο και ενδιαφέρον για τον θεσμό, όπως και εσείς».

Ο κ. Ντοάς εμφανώς συγκινημένος, αναφέρθηκε στο σπουδαίο έργο που επιτέλεσε και επιτελεί το ΚΕΣΥΠ και οι υπόλοιπες Δομές ΣΕΠ για τους μαθητές της Ηλείας, ευχήθηκε αυτή η επιτυχία να συνεχιστεί και στο μέλλον προς όφελος πάντα των μαθητών και κατέληξε: « Είναι δεδομένη η σημασία και η σκοπιμότητα της αναβάθμισης του ΣΕΠ στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Ως Δ/ντης της Δ/νσης Δ.Ε. Ν. Ηλείας, αναγνωρίζοντας την μεγάλη σημασία του θεσμού για τους μαθητές, ενός θεσμού που στις ανεπτυγμένες χώρες της Ε.Ε. βρίσκεται πολύ ψηλά στους σχεδιασμούς των υπευθύνων της Παιδείας, προσπάθησα με όλες μου τις δυνάμεις και παρά τα πολλά και δύσκολα θέματα που είχε η θέση που υπηρέτησα, να πάω τον θεσμό ένα βήμα πιο πέρα».

Στο τέλος της εκδήλωσης ο κ. Κομιώτης εις ένδειξην ευγνωμοσύνης, του επέδωσε αναμνηστική πλακέτα και η κ. Ζαχαροπούλου Ε., συνεργάτρια του ΚΕΣΥΠ, του επέδωσε αφίσα - πάπυρο με τα προγράμματα που υλοποίησε το Κέντρο, κατά τη χρονική περίοδο 2004-2009. Εκ μέρους των στελεχών των ΓΡΑΣΕΠ του Νομού, η κ. Φανού Διατσέντα, καθηγήτρια-σύμβουλος του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών, παρέδωσε στον κ. Ντοά αφίσα-πάπυρο με τα προγράμματα που υλοποίησαν τα ΓΡΑΣΕΠ του νομού. Εκ μέρους των στελεχών του ΓΡΑΣΥ 1ου ΕΠΑΛ Πύργου, ο κ. Παύλος Αυγερινόπουλος, παρέδωσε αφίσα με τις δράσεις που υλοποίησε το γραφείο στην ίδια περίοδο.

Στην εκδήλωση επιδόθηκε επίσης στον κ. Ντοά αλλά και στα παριστάμενα στελέχη της Διοίκησης της Εκπαίδευσης στο νομό μας κ.κ. Παπαντωνοπούλου και Λιατσή και το βιβλίο με τίτλο « Η Οπτική και η Εμπειρία της Ηλείας από το ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ στον Θεσμό ΣΕΠ », που ετοίμασαν οι Δομές ΣΕΠ με την ευγενική χορηγία της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Ηλείας και αφορά το έργο που πραγματοποιήθηκε κατά τα έτη 2004-2008.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν:

Οι Προϊστάμενοι των Γραφείων Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηλείας κ. Φωτεινή Παπαντωνοπούλου και Κων/νος Λιατσής. Από πλευράς ΚΕΣΥΠ οι: κ. Γεώργιος Κομιώτης και Διονύσιος Κάσσαρης, Σύμβουλοι ΣΕΠ, κ. Αντώνιος Μαρίτσας, Ειδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης και κ. Ευφροσύνη Ζαχαροπούλου, συνεργάτρια ΚΕΣΥΠ. Από πλευράς ΓΡΑΣΕΠ οι : κ. Διατσέντα Φανού, καθηγήτρια-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Λεχαινών, κ. Νικόλαος Καστανάς, καθηγητής-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ 1ου Γυμνασίου Αμαλιάδας, κ. Σοφία Θανοπούλου, καθηγήτρια-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας, κ. Βασιλική Πετροπούλου, καθηγήτρια-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Κρεστένων, κ. Σπυρίδων Γιάχος, καθηγητής-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Ζαχάρως, κ. Γεώργιος Γεωργούλης, καθηγητής-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Πελοπίου, κ. Δημήτριος Δημητρόπουλος, καθηγητής-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου και κ. Δήμητρα Σταυροπούλου, καθηγήτρια-σύμβουλος ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Βάρδας. Και τέλος από πλευράς ΓΡΑΣΥ 1 ου ΕΠΑΛ Πύργου οι : κ. Παύλος Αυγερινόπουλος, Ανδρέας Λαμπαούνας και Νίκος Σταματελόπουλος καθηγητές-σύμβουλοι 1ου ΕΠΑΛ Πύργου.

Το μεσημέρι τα στελέχη των Δομών ΣΕΠ του Νομού, παρέθεσαν γεύμα στον κ. και στην κα Ντοά, στο Λεβεντοχώρι Ηλείας και στα στελέχη Διοίκησης της Εκπαίδευσης.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση