Ενημέρωση για τα Δημόσια Ι.Ε.Κ/ΥΠ.Ε.Π.Θ, επίσκεψη ΓΡΑ.ΣΥ.

Υπηρεσιακή συνάντηση είχαν την Τρίτη 31/03/2009 τα στελέχη των δομών ΣΕΠ του νομού στο Δημόσιο ΙΕΚ του ΟΕΕΚ Πύργου.

Θέμα της συνάντησης ήταν η ενημέρωση σχετικά με τις νέες ειδικότητες των ΙΕΚ που πρόκειται να λειτουργήσουν το σχολικό έτος 2009-2010, αλλά και με τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές δυνατότητες των ΙΕΚ σήμερα .

Ειδικότητες που προτάθηκαν για το 2009-2010

1) Δημόσιο Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) Πύργου, Δνση: 2o χλμ Ε.Ο. Πύργου - Κυπαρισσίας, τηλ. 26210 37120-1, Fax : 37120

Φύλακας μουσείων και αρχαιολογικών χώρων

Α' εξάμηνο

Τεχνικός κινητής τηλεφωνίας και τηλεπικοινωνιών

Βοηθός ζαχαροπλαστικής τέχνης

Α' εξάμηνο, μεταγυμνασιακού επιπέδου

Νοσηλευτικής - Τραυματολογίας

Γ' εξάμηνο

2) ΙΕΚ Πύργου (Παράρτημα Αμαλιάδας), Δνση: Τέρμα Ναυαρίνου, 27200 Αμαλιάδα, τηλ 26220 29871-2, Fax : 29872

Τεχνικός αυτοκινήτων οχημάτων

Α' εξάμηνο

Ιατρικών και βιολογικών εργαστηρίων αιματολογικού εργαστηρίου

Τεχνικός αυτοματισμών

Γ' εξάμηνο

Να σημειωθεί ότι οι ειδικότητες του Γ' εξαμήνου και στα δύο ΙΕΚ απευθύνονται σε αποφοίτους ΕΠΑΛ αντίστοιχων ειδικοτήτων και τους παρέχουν τη δυνατότητα να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους φοιτώντας δύο μόνο εξάμηνα. Όλοι οι σπουδαστές του νομού μας που θα εγγραφούν στα ΙΕΚ, μετά από απόφαση του ΟΕΕΚ, απαλλάσσονται από τα δίδακτρα, λόγω των πρόσφατων καταστροφών από τις πυρκαγιές και τους σεισμούς.

Στη συνέχεια τα στελέχη των δομών ΣΕΠ του νομού επισκέφτηκαν το ΓΡΑΣΥ του 1ου ΕΠΑΛ Πύργου, για να ενημερωθούν ως προς την αναβάθμιση των παγίων του και τις νέες δυνατότητες του στο χώρο της Τεχνικής εκπαίδευσης.

Στη σύσκεψη παρευρέθησαν από πλευράς ΚΕΣΥΠ οι κ.: Κομιώτης Γεώργιος Σύμβουλος ΣΕΠ, Μαρίτσας Αντώνιος Ειδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης, Κάσσαρης Διονύσιος Συνεργάτης ΚΕΣΥΠ, τα στελέχη των ΓΡΑΣΕΠ του νομού κ.: Γεωργούλης Γεώργιος, του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Πελοπίου, Γιάχος Σπυρίδων, του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Ζαχάρως, Δημητρόπουλος Δημήτριος, του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Σιμόπουλου, Θανοπούλου Σοφία, του ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Αρχ. Ολυμπίας, Πετροπούλου Βασιλική, του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Κρεσταίνων και Σταυροπούλου Δήμητρα του ΓΡΑΣΕΠ ΓΕΛ Βάρδας.

Από πλευράς του Δημόσιου ΙΕΚ Πύργου οι κ.: Τσώνης Παναγιώτης, Δντης και Βουδούρης Δημήτριος, Αν. Δντης.

Τέλος, τα στελέχη του ΓΡΑΣΥ κ.: Αυγερινόπουλος Παύλος, Σταματελόπουλος Νικόλαος και Λαμπαούνας Ανδρέας.

Στη σύσκεψη παρέστη και η διευθύντρια του 1ου ΕΠΑΛ Πύργου κ. Κούκιου Σπυριδούλα.

Φωτογραφίες από τη συνάντηση