Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων και γενικά εργοδοτών για την Απασχόληση 10.000 δικαιούχων “Επιταγής Επανένταξης στην Αγορά Εργασίας”

Ξεκινάει τη ?ευτέρα 27 Μαρτίου 2017 και ώρα 10:00 π? η υποβολή αιτήσεων για συ??ετοχή στο νέο πρόγρα??α επιχορήγησης επιχειρήσεων και εργοδοτών για την απασχόληση σε θέσεις πλήρους απασχόλησης και κατάρτιση 10.000 δικαιούχων «επιταγής επανένταξης στην αγορά εργασίας» του ΟΑΕ?.

?ικαιούχοι της επιταγήςεπανένταξης είναι οι άνεργοι τακτικής επιδότησης και οι δικαιούχοι επιδό?ατος?ακροχρόνιων ανέργων, οι οποίοι ?πορούν να συ??ετέχουν στο πρόγρα??α εφόσοναποφασίσουν να ?ετατρέψουν το επίδο?α ανεργίας τους σε «επιταγή επανένταξης στην αγορά εργασίας».

Το πρόγρα??α επιχορηγεί για 12 ?ήνες ιδιωτικές επιχειρήσεις, συνεταιρισ?ούς,  Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις (Κοιν.Σ.Επ.), Κοινωνικούς Συνεταιρισ?ούς Περιορισ?ένης Ευθύνης (ΚΟΙ.Σ.Π.Ε.) και γενικά εργοδότες του ιδιωτικού το?έα που απασχολούν έως 10 άτο?α σε πλήρη απασχόληση και ενδιαφέρονται να προσλάβουν δικαιούχους της «επιταγής επανένταξης». Απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξη ?ίας επιχείρησης στο πρόγρα??α είναι να ?ην έχει προβεί σε ?είωση του προσωπικού της κατά τη διάρκεια του τρι?ήνου πριν την η?ερο?ηνία υποβολής της αίτησης χρη?ατοδότησης.

Στο πρόγρα??α ?πορούν να συ??ετέχουν οι επιδοτού?ενοι άνεργοι στους οποίους υπολείπεται τουλάχιστον το 50% της τακτικής επιδότησης ανεργίας, είτε αρχικής είτε συνέχισής της. Η εγκριθείσα επιδότηση (είτε αρχική είτε λόγω συνέχισης) πρέπει να είναι τουλάχιστον πεντά?ηνης διάρκειας. Επίσης, ?πορούν να συ??ετέχουν οι επιδοτού?ενοι ?ακροχρόνια άνεργοι για τους οποίους υπολείπονται τουλάχιστον 2 ?ήνες επιδότησης.

Το πρόγρα??α περιλα?βάνει υποχρεωτικά τα δύο ακόλουθα στάδια:

Το πρώτο στάδιο διαρκεί όσο και το υπολειπό?ενο διάστη?α τακτικής επιδότησης του δικαιούχου «επιταγής επανένταξης στην αγορά εργασίας». Σε αυτό το στάδιο ως ?ηνιαίο ποσό επιχορήγησης για πλήρη απασχόληση και ασφάλιση 25 η?ερών ορίζεται το ?ηνιαίο ποσό που αναγράφεται στην «επιταγή επανένταξης στην αγορά εργασίας» του δικαιούχου, όπως αυτό δια?ορφώνεται κάθε φορά. Για τους επιχορηγού?ενους δικαιούχους της «επιταγής επανένταξης στην αγορά εργασίας» λόγω ?ακροχρόνιας ανεργίας ορίζεται το επίδο?α ?ακροχρονίων ανέργων, ύψους 200 ευρώ ?ηνιαίως και επιπλέον η?ερήσιο ποσό επιχορήγησης ύψους 8 ευρώ .

Το δεύτερο στάδιο ξεκινά ?ετά την ολοκλήρωση του πρώτου σταδίου και διαρκεί 12?ήνες. ?ς ποσό επιχορήγησης για το β? στάδιο του προγρά??ατος ορίζεται το ποσό των 360 ευρώ για κάθε ?ήνα πλήρους απασχόλησης και ?έχρι 25 η?ερο?ίσθια το ?ήνα, για τους επιχορηγού?ενους.

Οι εργοδότες που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στo πρόγρα??α υποβάλουν ηλεκτρονικά την αναρτη?ένη στην ιστοσελίδα του Οργανισ?ού (www.oaed.gr) αίτηση υπαγωγής ? υπεύθυνη δήλωση που ε?περιέχει την εντολή κενής θέσης, (εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις), ?ε την προϋπόθεση ότι έχουν παραλάβει κλειδάριθ?ο από τα ΚΠΑ2 ΟΑΕ? της περιοχής τους, ?ε τον οποίο έχουν πρόσβαση στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες του ΟΑΕ? (eservices).

Οι άνεργοι δεν υποβάλλουν οι ίδιοι αίτηση, αλλά υποδεικνύονται ?ε συστατικό ση?είω?α ?όνο από την αρ?όδια Υπηρεσία (ΚΠΑ2), όπου ανήκει η έδρα ή το υποκατάστη?α που θα απασχοληθούν. Η σύσταση γίνεται σύ?φωνα ?ε τις επιλογές των ανέργων που έχουν καταγραφεί στα Ατο?ικά Σχέδια ?ράσης κατά τη διαδικασία της εξατο?ικευ?ένης προσέγγισης. Οι άνεργοι που υποδεικνύονται από το ΚΠΑ2 καλούνται, εφόσον το επιθυ?ούν, να συ??ετέχουν στο πρόγρα??α ?ετατρέποντας το επίδο?α ανεργίας σε επιταγή επανένταξης.

Αναλυτικότερα, οι όροι και προϋποθέσεις συ??ετοχής στο ανωτέρω πρόγρα??α αναγράφονται στις σχετικές ?η?όσιες Προσκλήσεις που είναι αναρτη?ένες στο διαδικτυακότόπο του ΟΑΕ? (www.oaed.gr).

Δημόσια Πρόσκληση