Ενημέρωση του 3ου Γυμνασίου Αμαλιάδας

Οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ του  Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας κ. Γ. Κομιώτης και Δ. Κάσσαρης επισκέφθηκαν στις 17/03/2016 το 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, μετά από πρόσκληση της  Δ/ντριας κ. Σ. Σακκά. Σκοπός η ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης και για το Γενικό Λύκειο, σε συνέχεια της πρόσφατης ενημέρωσής τους για το ΕΠΑΛ.

Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κ. Γ. Κομιώτη, για τους σκοπούς του ΚΕΣΥΠ, τον τρόπο λειτουργίας του και τις δυνατότητες παροχής Συμβουλευτικής στήριξης και Πληροφόρησης προς το κοινό, μαθητές, γονείς και καθηγητές.

Στη συνέχεια    παρουσιάστηκε το ΓΕΛ, από  κ. Δ. Κάσσαρη, με τα μαθήματα γενικής παιδείας και τα μαθήματα ομάδων προσανατολισμού. Επίσης αναλύθηκε ο τρόπος προαγωγής και απόλυσης.  Κατόπιν οι μαθητές πλοηγήθηκαν στην ιστοσελίδα του ΚΕΣΥΠ, ενημερώθηκαν για τον χάρτη των ΑΕΙ και ΑΤΕΙ.

Κατά την διάρκεια της ενημέρωσης έγιναν πολλές ερωτήσεις από τους μαθητές στις οποίες απάντησαν οι Υπεύθυνοι.

DSC02616 DSC02615 DSC02613 DSC02617