Οργάνωση και ?ιεξαγωγή των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ 2016 ?ε το Νέο και το Παλαιό σύστη?α και ΕΠΑΛ-Β΄ (?ε το παλαιό σύστη?α).

1 . Σχετικά ?ε την οργάνωση των επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ 2016 (8-17 Ιουνίου), σας διαβιβάζου?ε ξανά το συνη??ένο ?ελτίο Τύπου ?ε το αναλυτικό πρόγρα??α.

?ς Εξεταστικά Κέντρα (Ε.Κ.) ορίζονται στην Αττική το 2ο ΓΕΛ Πειραιά (Πυθαγόρα και Τζαβέλλα, Πειραιάς, τηλ.2104178995 & φαξ 2104177644) και στη Θεσσαλονίκη το 1ο ΓΕΛ Σταυρούπολης (Πεσόντων Ηρώων 2, τκ.56430, τηλ. 2310656387 και φαξ 10601231).

Η κατανο?ή των υποψηφίων στα δύο εξεταστικά κέντρα έχει ως ακολούθως:

Α) οι υποψήφιοι που κατέθεσαν Αίτηση-?ήλωση συ??ετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ  (ο?άδα Β΄) των Περιφερειακών ?/νσεων Εκπαίδευσης Κρήτης, Νοτίου Αιγαίου, Βορείου Αιγαίου, Πελοποννήσου, ?υτικής Ελλάδας, Ιονίου, Στερεάς Ελλάδας και Αττικής θα εξεταστούν στο Ε.Κ. της Αττικής,

Β) οι υποψήφιοι, που κατέθεσαν Αίτηση-?ήλωση συ??ετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ (ο?άδα Β΄) των Περιφερειακών ?/νσεων Εκπαίδευσης Ηπείρου, Θεσσαλίας, ?υτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας και Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης θα εξεταστούν στο Ε.Κ. της Θεσσαλονίκης,

Αντίστοιχα, ως ανωτέρω, κατανέ?ονται και οι υποψήφιοι ?ε αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στα δύο Βαθ?ολογικά Κέντρα της Αττικής ή της Θεσσαλονίκης.

Κατ΄ εξαίρεση, και ΜΟΝΟ για τους υποψηφίους των επαναληπτικών εξετάσεων εκτός Αττικής και Θεσσαλονίκης, οι οποίοι θα εξεταστούν και στα Αγγλικά, ισχύουν τα εξής:

– Αν παραπέ?πονται στις επαναληπτικές εξετάσεις για το ?άθη?α Αρχές Οικονο?ικής Θεωρίας της Παρασκευής 17-6-2016 και

– Αν δεν προλαβαίνουν λόγω απόστασης να ?ετακινηθούν από το Ε.Κ. των επαναληπτικών (ΜΟΝΟ Αττική και Θεσσαλονίκη) προς το Ε.Κ. των Αγγλικών (στη ?ιεύθυνση ?.Ε. που ανήκουν), τότε ΜΟΝΟ γι αυτούς τους υποψηφίους (ανα?ένονται ελάχιστοι), οι ?ιευθυντές των Λυκείων τους θα  επικοινωνήσουν ?ε τη ?/νση Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων για να διευθετηθεί το θέ?α, δηλαδή για να εξεταστούν κατ΄εξαίρεση σε Ε.Κ. των Αγγλικών σε Αττική και Θεσσαλονίκη. Κατά τα άλλα, και αυτοί οι υποψήφιοι θα συ?περιληφθούν κανονικά στους συνη??ένους πίνακες.

Σας παρακαλού?ε ?ε ευθύνη των ?/ντών ?.Ε. και των ?/ντών των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ-ο?άδα Β΄ να ενη?ερωθούν οι υποψήφιοι που παραπέ?πονται στις επαναληπτικές εξετάσεις. Όσοι υποψήφιοι συ??ετάσχουν σε κάποιο ?άθη?α των επαναληπτικών πανελλαδικών και γι αυτό το λόγο απουσιάσουν δικαιολογη?ένα από τις ενδοσχολικές τους εξετάσεις, θα ?πορούν να συ??ετάσχουν στις επαναληπτικές ενδοσχολικές εξετάσεις, σύ?φωνα ?ε το πρόγρα??α που θα καταρτιστεί από το Λύκειό τους.

Παρακαλούνται επίσης οι ?/ντές ?.Ε. να αποστείλουν απευθείας στα 2 Β.Κ. αντίγραφα των δικαιολογητικών των υποψηφίων ?ε αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που θα εξεταστούν προφορικά στις επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις. Τηλέφωνα επικοινωνίας των 2 Β.Κ. είναι:

Η συνέχεια στο ΦΕΚ