Κατατακτήριες εξετάσεις για την Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδη?ίας πτυχιούχων ΑΕΙ

Δημοσιεύουμε την απόφαση που αφορά εισαγωγή στη σχολή Ανθυποπυραγών του Πυροσβεστικού Σώματος αποφοίτων ΑΕΙ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι για τον διαγωνισμό θα βγει και προκήρυξη η οποία εκδίδεται ?ε απόφαση του Αρχηγού Π.Σ.

Εξεταζό?ενα ?αθή?ατα

α) Η επιλογή των υποψηφίων πτυχιούχων Ανώτατων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυ?άτων για τη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδη?ίας γίνεται αποκλειστικά κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων σε θέ?ατα ανάπτυξης ή πολλαπλών επιλογών στα ακόλουθα ?αθή?ατα:

α. Στοιχεία Φυσικής και Χη?είας.

β. ?η?όσιο ?ίκαιο.

γ. Πολιτική Οικονο?ία.

β) Η εξεταστέα ύλη ορίζεται ?ε απόφαση του Αρχηγού Π.Σ., ?ετά από γνώ?η του Εκπαιδευτικού Συ?βουλίου της Σχολής Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδη?ίας που διατυπώνεται πριν από τη λήξη του προηγού?ενου ακαδη?αϊκού έτους και αναρτάται στην επίση?η ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώ?ατος. Ειδικά για το τρέχον ακαδη?αϊκό έτος, η ανωτέρω ύλη θα οριστεί τουλάχιστον ένα ?ήνα πριν από τη διενέργεια των κατατακτηρίων εξετάσεων.

Προκαταρκτικές εξετάσεις

1. Οι υποψήφιοι των κατατακτηρίων εξετάσεων υποβάλλονται σε προκαταρκτικές εξετάσεις, οι οποίες περιλα?βάνουν υγειονο?ικές, αθλητικές και ψυχοτεχνικές δοκι?ασίες (TESTS), που διενεργούνται ?ε ?έρι?να του Επιτελείου του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώ?ατος, εφαρ?οζό?ενων αναλόγως των άρθρων 6 και 7 του π.δ. 44/2016 (Α΄ 68).

2. Το πρόγρα??α των προκαταρκτικών εξετάσεων διατυπώνεται, καταρτίζεται και εγκρίνεται σύ?φωνα ?ε την παράγραφο 6 του άρθρου 2 του π.δ. 127/2016. Ειδικά για το τρέχον ακαδη?αϊκό έτος, το πρόγρα??α θα διατυπωθεί, θα καταρτιστεί και θα εγκριθεί εντός πέντε (5) η?ερών από τη λήξη της προθεσ?ίας υποβολής των αιτήσεων των υποψηφίων.

Η απόφαση