Yποβολή αιτήσεων υποψηφίων μαθητών στις ΕΠΑ.Σ του ΟΑΕΔ για το σχολικό έτος 2017-2018

Από τον ΟΑΕΔ ανακοινώνεται, ότι οι εγγραφές των υποψηφίων μαθητών στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του Οργανισμού για το σχολικό έτος 2017-2018 αρχίζουν τη Δευτέρα 12/06/2016.

Από τον Οργανισ?ό Απασχόλησης Εργατικού ?υνα?ικού ανακοινώνεται ότι κατά το σχολικό έτος 2017-18, θα εισαχθούν στις Επαγγελ?ατικές Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕ? 6.460 ?αθητές και ?αθήτριες προκει?ένου να εκπαιδευτούν σε 31 ειδικότητες ?ε ζήτηση στην Αγορά Εργασίας.

H Μαθητεία είναι το σύστη?α Επαγγελ?ατικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης που συνδυάζει τη θεωρητική και εργαστηριακή εκπαίδευση του ?αθητή στο Σχολείο ?ε την εκπαίδευση σε πραγ?ατικές συνθήκες εργασίας (on-thejob training). Στόχος είναι να αποκτήσει ο εκπαιδευό?ενος νέος, εκτός από τις απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις και επαγγελ?ατική ε?πειρία στην αγορά εργασίας. Στη διάρκεια των σπουδών τους οι ?αθητές των ΕΠΑΣ το πρωί πραγ?ατοποιούν Μαθητεία σε επιχειρήσεις του Ιδιωτικού ή ?η?οσίου Το?έα σε θέσεις συναφείς ?ε την ειδικότητά τους, ενώ το απόγευ?α παρακολουθούν θεωρητικά και εργαστηριακά ?αθή?ατα στο σχολείο. Η φοίτηση στις ΕΠΑΣ είναι διετής και οι ?αθητές πρέπει να είναι απόφοιτοι της Α΄Τάξης Λυκείου τουλάχιστον. Στις 51 ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕ? παρέχονται:

1. Σύγχρονα και πλήρως εξοπλισ?ένα εργαστήρια
  2. Απαραίτητα βιβλία – βοηθή?ατα
  3. Έ?πειρο και άρτια καταρτισ?ένο εκπαιδευτικό προσωπικό, ?όνι?ο και έκτακτο.
  4. Κατά τη διάρκεια της Μαθητείας/Πρακτικής Άσκησης οι εκπαιδευό?ενοι α?είβονται και ασφαλίζονται από τους εργοδότες, για τους οποίους ο ΟΑΕ? έχει θεσπίσει κίνητρα, προκει?ένου να διευρυνθεί ο αριθ?ός των απασχολου?ένων ?αθητών
  5. Σπουδαστική άδεια ?έχρι 30 η?έρες ?ε αποδοχές
  6. Επίδο?α στέγασης και σίτισης σε όσους έχουν τις προϋποθέσεις
  7. Αναβολή Στράτευσης ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ?ΥΝΑΜΙΚΟΥ ?ΙΟΙΚΗΣΗ Εθνικής Αντίστασης
  8. ?ικαίω?α υποβολής αίτησης έχουν οι κάτοχοι τουλάχιστον ενδεικτικού Α΄Τάξης Επαγγελ?ατικών Λυκείων ή Γενικών Λυκείων και έχουν γεννηθεί τα έτη 1994-2001.

Αιτήσεις υποψηφιότητας υποβάλλονται από 12-6-2017 έως 31-8-2017 στις Γρα??ατείες των Επαγγελ?ατικών Σχολών του ΟΑΕ? κατά τις εργάσι?ες η?έρες και ώρες.

Η επιλογή των ?αθητών γίνεται ?ε το βαθ?ό Τίτλου Σπουδών και ?ε κοινωνικά κριτήρια.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από την ιστοσελίδα του Οργανισ?ού στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.oaed.gr και στις Επαγγελ?ατικές Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕ?.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω σχετικά αρχεία: